top of page

Глобинський заклад дошкільної освіти № 1 «Дзвіночок» – історія розвитку

Виховання — справа важка, і поліпшення його умов — одна з священних обов’язків кожної людини, бо немає нічого важливішого, як освіта самого себе і своїх ближніх.

   Сократ (469 — 399 р. до н.е., древньогрецький філософ)

Розвиток суспільного дошкільного виховання в Глобиному розпочався з січня 1953 року коли було відкрито Глобинські районні дит’ясла, які фінансувалися Міністерством охорони здоров’я України. Це було пристосоване приміщення із ігрової кімнати (вона ж і їдальня), двох спалень окремо для дітей раннього та дошкільного віку, роздягальня-коридор. Приймали дітей віком від 3 місяців до 7 років. Розрахований дитсадок був на 30 осіб з цілодобовим перебуванням дітей. Було добре налагоджено харчування вихованців. В дит’яслах дітей переодягали в спецодяг. Завідувала цим закладом ОСТАПКО Галина Петрівна по березень 1955. З квітня 1955р. – 1959р. завідувач – Куропятник Євдокія Миколаївна а з січня 1960 – травень 1964 завідувач – СТЕПАНОВА (Остапко) Галина Петрівна.

В ці роки в країні відбувається піднесення пріоритету суспільного дошкільного виховання, активний розвиток мережі дошкільних виховних закладів. З 01червня 1964 Глобинські районні дит’ясла перейменовано в Глобинські районні ясла-садок № 1 переведено в нове збудоване приміщення. Це був заклад для двох груп дітей: група раннього віку від 3місяців до 3-х років і змішана садова група яку відвідували діти від 3-х до 7-ми років. Загалом перебувало там 75 вихованців під керівництвом кваліфікованого педагога-дошкільника Мамон Таміли Михайлівни. Фінансування здійснювалось Міністерством освіти та Глобинською селищною радою. В штаті дитсадка ще був бухгалтер, кухарі, пралі, медсестра, няні. Вихователі з педагогічною освітою проводили навчальну-виховну роботу з дітьми по підготовці до школи. З жовтня 1966 по березень 1968 завідує цим закладом Шкарупа Тетяна Денисівна, а з квітня 1968 по червень 1973 завідувач – НАДТОЧИНА Олександра Андріївна. За цей період із змішаної садової групи утворили 4 одновікові групи: молодша, середня, старша, підготовча. Садок відвідувало понад 100 вихованців. Згідно чинного законодавства працівники отримували допомогу від держави на комунальні послуги. З липня 1973 р. по квітень 1984 завідувач Глобинських ясел-садка № 1 «Дзвіночок» – Курченко Лідія Іванівна. За цей період селище Глобине перейменовано на місто Глобине ( грудень 1976).

 

Навчально-виховна робота з дітьми здійснюється за єдиною державною програмою, розробленоюМіністерством народної освіти України. Велика увага приділяється патріотичному і моральному вихованню, розвитку мовлення, формуванню елементарних математичних уявлень, ознайомленню з оточуючим світом та природою.

З 01.01.1981 року в комунальній власності Глобинської міської ради відкрито нове типове 12-ти групове приміщення Глобинських дитячих ясел-садка № 1 «Дзвіночок» на 180 місць. Виділено 1.210 га території де розмістилися дитячі ігрові та спортивні майданчики, розбили газони, квітники, посадили фруктовий сад, куточок лісу, зелені огорожі між фізкультурним та ігровими майданчиками, побудовані господарські приміщення. До вихованців «Дзвіночка» переселили і вихованців Глобинських дитячих ясел (1953-1980 роки існування, які фінансувало заготзерно і підпорядковувались Міністерству охорони здоров’я.) У 4-х групових блоках (роздягальня, ігрова кімната, спальня, посудомийна, туалетна кімната,) розмістилися діти ясельного віку. А в 8-ми групових блоках (роздягальня, ігрова, спальня, посудомийна, умивальна, туалетна кімната) розмістилися діти дошкільного віку (по дві молодші, середні, старші і підготовчі групи). Для занять музикою і фізкультурою - велика і світла музично-фізкультурна зала. В яслах-садку є також харчоблок, пральний блок, медичний блок (кабінет медсестри, ізолятор, туалетна кімната), методичний кабінет, кімната для відпочинку працівників. Штати укомплектовані кваліфікованими спеціалістами.

Режим роботи – 12 годинний при шестиденному робочому тижні. Заклад забезпечується продуктами харчування через сільпо та колгоспи, а всім необхідним м’яким і твердим інвентарем, іграшками навчальними посібниками через державні оптові бази за фінансової підтримки Глобинської міської ради та державного бюджету

Квітень 1984р. – квітень 1989р. завідує закладом Молодан Людмила Костянтинівна. В цей період молоді мами отримали від держави відпустки по догляду за дітьми до 1.5 років і в закладі стало функціонувати 3 ясельні і 9 садових груп. З 1986 року, за внесеними змінами до Закону «Про освіту», діти дошкільного віку йдуть до школи з 6-ти років Тому на базі дитсадка та на його забезпеченні функціонують класи шестирічок замість підготовчих груп (аж до 2014 року).

З травня 1989 завідує закладом – Власюга Надія Миколаївна, організатор і координатор співробітництва закладу дошкільної освіти з сім’єю, сприяє становленню єдиної системи виховання дітей в сім’ї і в дитячому садку, згуртовуючи для вирішення цього завдання педагогічний колектив і батьків. На початку 90-х років розпалася велика держава і утворилася наша молода і незалежна Україна. Почалися перебої, хаос у виробництві промислових і сільськогосподарських товарів, бідність серед населення.

.

Фінансове забезпечення дитячих садків значно погіршується. Кошти виділяються лише на зарплату працівникам, харчування вихованців та комунальні платежі. 

В цей період пройшло велике скорочення штатів. Але залишилися працювати кращі із кращих, люди, які огортають любов’ю, обіймають турботою найдорожче, що доручили їм батьки - дітей.

 

На сьогодні  Глобинський ЗДО № 1 «Дзвіночок» це:

Допитливі дружні малята,

Завзяті хлоп’ята й дівчата,

Веселі, в садочку зростають,

Ініціативними завжди бувають.

Незрівняні, невгамовні педагоги і малюки

Оригінально все придумають залюбки.

Чарівні, як в природі квіточки

Обдаровані,

Креативні у нас педагоги і діточки!!!

Ясла-садок з п’ятиденним робочим тижнем і 10,5 годинним перебуванням дітей. Його відвідує 199 вихованців, а про них з 7.00 до 17.30 турбується 65 працівників. Вікові групи: 3 раннього віку, 3 молодшого дошкільного, 3 середнього і 3 старшого дошкільного віку.

Педагогічний колектив – 37 осіб: 25 вихователів, 3 музичні керівники,  3 асистенти вихователів, 1 інструктор з фізкультури, вчитель-логопед, практичний психолог, вихователь-методист та директор ЗДО. 

Велика увага приділяється харчуванню дошкільників: виконання харчових норм в середньому на 95%, продукти вищого ґатунку та відповідної сертифікації, високоякісне і калорійне меню.

На високому рівні була і є навчально-виховна робота в нашому дитсадку. На базі нашого дитсадка систематично проводяться районні методичні об’єднання, семінари, майстер класи, які завжди отримують високу оцінку учасників.

Колектив дитсадка щороку займає призові місця в різних заходах, пов’язаних з розвитком вихованців, та роботою профспілкової організації про що свідчать грамоти, якими було нагороджено працівників нашого колективу та колектив працівників в цілому чи вихованців. 

Колектив впроваджує передові педагогічні технології, завжди в пошуку нових, творчих ідей як для працівників, так і для дітей.

В дитячому садку створена прекрасна матеріально-технічна база. ЗДО забезпечений всіма необхідними матеріалами, які постійно поновлюються. Технічний стан закладу задовільний. Замінено вікна на енергозберігаючі, перекрито дах приміщення , зроблений капітальний ремонт водогону та каналізаційної системи.

Головним завданням колективу є - зміцнення здоров’я і збереження життя дітей. Медичне обслуговування в дитсадку вже понад 40 років здійснює старша медична сестра Лисак Ніна Олександрівна. Всі дані про здоров’я малят відображаються в індивідуальних картках дитини (Форма-26). Педагоги твердо усвідомили, що дошкільний вік - найбільш відповідальний період розвитку людського організму, тому що саме в цей час закладаються основи міцного здоров’я.

В дитячому садку велика увага приділяється здоров’язберігаючій компетенції, як запоруці здорового способу життя. Є ввесь необхідний інвентар. Багато атрибутів і спортивного інвентарю виготовлено руками педагогів, батьків. В своїй роботі інструктор з фізкультури використовує методику Е.Вільчковського та М.Єфименка, новітні технології.

Багато років наш колектив працює над поглибленням знань дітей про минуле і сьогодення нашого українського народу, його традиції, звичаї, культуру, побут через ігри, заняття, свята. Улюбленими обрядовими народними святами є «Зустріч весни», «Івана Купала», «Свято врожаю».

 

Така робота дає можливість розвивати українське мовлення, запам’ятовувати усну народну творчість, широко використовувати її в повсякденному житті в розмовній мові, виховувати любов до рідного краю, до свого народу, бути патріотами рідної України.

Велика увага приділяється художньо-естетичному розвитку вихованців, починаючи із організації розвиваючого простору малят, а далі заняття музики, хореографії, співу театралізована діяльність.

 

Багато уваги приділяється самостійній художній діяльності, гуртковій роботі. Саме тут узагальнюється весь досвід дитини, доповнюється і конкретизується пізнання і способи діяльності, удосконалюються уміння які вона набула, розкриваються творчі здібності, розвивається дрібна моторика, а разом з нею і мова малюків.

Неможливо всесторонньо виховувати дитину без тісного взаємозв’язку з природним оточенням. Ми вводимо дитину в світ рідної природи, виховуємо любов до неї, пізнавальний інтерес до її явищ, закладаємо основи екологічного виховання. Для цього в кожній групі є куточки, календарі природи, в коридорах, кабінетах багато вазонів. Територія дитсадка озеленена, упорядкована, утримується в належному стані. Педагоги організовують з дітьми екскурсії в природу, систематичні спостереження, ведеться дослідницька робота.

Повноцінне здійснення завдань розвиваючого навчання і виховання дошкільників у нашому навчальному закладі значною мірою визначається налагодженням взаємодії дітей і дорослих: «педагоги – діти – батьки». Педагоги та члени родин вихованців чітко усвідомлюють, що і діти, і вони є повноправними учасниками педагогічного процесу, та взаємодіють на засадах діалогу, довіри, партнерства з правом ініціативи, активної дії, самоконтролю.

Педагогічний колектив ЗДО «Дзвіночок» розробив пріоритетні напрямки роботи з батьками:

- сприяння підвищенню психологічної та педагогічної компетентності батьків щодо розуміння закономірностей розвитку дитини, а також питань навчання і виховання дошкільнят;

- залучення батьків до співпраці у створенні належних умов для життєдіяльності та розвитку дітей;

- всебічне вивчення становища, статусу родини та моделі взаємодії з ними для здійснення диференційованого підходу;

- залучення батьків до активної участі в заходах, що проводяться в дошкільному закладі, формування в них відчуття приналежності до колективу дитячого садка як однодумців і спільників;

- формування усвідомленого розуміння батьками своєї відповідальності за максимальне забезпечення дитині повноцінного життя в майбутньому.

Педагогічний колектив та колектив батьків Глобинського ЗДО №1 «Дзвіночок»– це єдиний живий організм, об’єднаний спільною метою, гуманними стосунками та високою відповідальністю.

 

                                                                                                         Н.М. Власюга

bottom of page