Музичні керівники ЗДО №1 "Дзвіночок"
Гончаренко Анжеліка Сергіївна
Терехова Тетяна Олексіївна
Мета: Збагачувати досвід дітей новими музичними враженнями. Виховувати любов та інтерес до обрядів і звичаїв українського народу, народних пісень. Навчити дітей злагоджено співати разом, групами, дуетом або соло. Розвивати музично-сенсорні здібності: вчити дітей розрізняти музичні звуки за висотою, силою, тембром, і тривалістю. Знайомити дітей з популярними піснями дитячого Євробачення та "Нової волни". Закріпити навички злагодженого співу. Вчити дітей співати природним голосом без напруги, правильно передавати мелодію, брати дихання між музичними фразами. Розвивати музичні здібності і творчу активність у дітей.
Памятка для батьків...
1. Раній проявив музичних здібностей говорить про необхідність починати музичний розвиток дитини як умога раніше. Якщо не закласти з самого початку міцний фундамент, то марно намагатися побудувати міцний будинок: навіть якщо воно буде красиво зовні, воно все одно розвалиться на шматки від сильного вітру і землетрусу », - вважають педагоги. Втрачена можливість формування інтелекту, творчих, музичних здібностей дитини, буде непоправною.
2. Шлях розвитку музикальності кожної людини однаковий. Тому не слід засмучуватися, якщо у нашого малюка немає настрою щось заспівати або йому не хочеться танцювати, а якщо і виникають подібні бажання, то спів, на ваш погляд, здається далеким від досконалості, а рухи смішні і незграбні. Не турбуйтеся! Кількісні накопичення обов'язково перейдуть в якісні. Для цього потрібен час і терпіння.
3. Відсутність будь-якої із здібностей може гальмувати розвиток інших. Значить, завданням дорослого є усунення небажаного гальма.
4. Не «приклеюйте» вашій дитині «ярлик» - немузична, якщо ви нічого не зробили для того, щоб цю музикальність в неї розвинути.
Музика - це...
Музика є одним з найбагатших і дієвих засобів естетичного виховання, вона має велику силу емоційного впливу, виховує почуття людини, формує смаки.
Сучасні наукові дослідження свідчать про те, що розвиток музичних здібностей, формування основ музичної культури - тобто музичне виховання потрібно починати в дошкільному віці. Відсутність повноцінних музичних вражень у дитинстві з працею восполнимо згодом. Щоб полюбити музику, дитина повинна мати досвід сприйняття музичних творів різних епох і стилів, звикнути до її інтонаціям, співпереживати настрою.
Музичне розвиток надає нічим не замінне вплив на загальний розвиток: формується емоційна сфера, удосконалюється мислення, виховується чуйність до краси в мистецтві і житті. «Тільки розвиваючи емоції, інтереси, смаки дитини, можна долучити його до музичної культури, закласти її основи. Дошкільний вік надзвичайно важливий для подальшого оволодіння музичною культурою. Якщо в процесі музичної діяльності буде сформовано музично-естетичну свідомість, це не пройде безслідно для подальшого розвитку людини, його загального духовного становлення.
Музика володіє можливостями дії не тільки на дорослих, але й на дітей молодшого віку. Більш того, і це доведено, навіть внутрішньоутробний період надзвичайно важливий для подальшого розвитку людини: музика, яку слухає майбутня мати, робить позитивний вплив на самопочуття дитини, що розвивається (можливо, і формує його смаки і переваги).
З сказаного можна зробити висновок про те, скільки важливо створювати умови для формування основ музичної культури дітей дошкільного віку.
Основними задачами музичного виховання можна вважати:
1. Розвивати музичні і творчі здібності (з урахуванням можливостей кожного) за допомогою різних видів музичної діяльності;
2. Формувати початок музичної культури, сприяти формуванню загальної духовної культури.
Успішне рішення перерахованих задач залежить від змісту музичного виховання, перш за все - від репертуару, що використовується, методів і прийомів навчання, форм організації музичної діяльності та ін. В дитині важливо розвивати все краще, що закладено в ньому від природи; враховуючи схильності до певних видів музичної діяльності, на основі різних природних завдатків формувати спеціальні музичні здібності, сприяти загальному розвитку.
Музичні здібності дітей виявляються у кожного по-різному. У деяких вже на першому році життя всі три основні здібності - відчуття ладу, музично-слухові уявлення і відчуття ритму - виражаються достатньо яскраво, швидко і легко розвиваються, це свідчить про музичність; у інших пізніше, важче. Найбільш складно розвиваються музично - слухові уявлення - здатність відтворювати мелодію голосу, точно інтонуючи або підбирати її по слуху на музичному інструменті. У більшості дітей ця здатність виявляється лише в 5 років. Але відсутність раннього прояву здібностей не є показником слабкості або тим більше відсутність здібностей. Велике значення має те оточення, в якому росте дитина (особливо в перші роки життя). Ранні прояви музичних здібностей спостерігаються, як правило, саме у дітей, які одержують достатньо збагачених музичних вражень.
Основною формою музичної діяльності в дитячому садку є заняття, які передбачають не тільки слухання музичних творів доступних для сприйняття малюками, навчання їх співу, рухам в музичних іграх і танцях але і навчанню їх грі на дитячих музичних інструментах. Інтерес до оркестру дитячих музичних інструментів, як засобу музичного виховання був великим. Видатні музиканти просвітителі Б.Асафьев, Б.Яворській, австрієць До. Орф підкреслювали значення активних форм музичної діяльності дитячого оркестру, як основи елементарної музичної практики і розвитку
дітей. Велике значення оркестру дитячих інструментів надавали і творці діючої у нас системи музичного виховання дітей дошкільного віку.
Виховання засобами музики
Основна форма освітньої роботи з дітьми - музичні заняття, в ході яких здійснюється систематичне, цілеспрямоване і всебічне виховання дошкільнят, відбувається формування музичних здібностей кожної дитини.
Заняття включають чергування різних видів діяльності: (вхід, вітання, музично ритмічні вправи, слухання музики, розвиток слуху і голосу, спів, гра на дитячих музичних інструментах, ознайомлення з елементами музичної грамоти, музично дидактичні ігри, рухливі ігри, танці, хороводи, і т.д.). Забезпечуючи тим самим різнобічні розвиток музичних здібностей дітей. Музичні заняття сприяють вихованню впливів багатьох позитивних якостей на формування особистості дитини. Об'єднують дітей загальними радісними діями, вчать культурі поведінки, вимагають певної зосередженості, прояви розумових зусиль, ініціативи і творчості. Музичні заняття в дитячому садку впливають на формування особистості дитини на інші форми організації дітей. Самостійна музична діяльностей дітей буде активніше на основі знань, умінь, навичок, набутих на заняттях. Свята, розваги, дозвілля пройдуть успішніше, цікавіше, якщо вивчені на заняттях пісні, танці, хороводи, ігри діти виконують виразно і невимушено.
Музика сприймається слуховим рецептором, впливає на загальний стан усього організму дитини, викликає реакції пов'язані зі зміною кровообігу, дихання. В. М. Бехтерєв, підкреслюючи цю особливість, довів, що якщо встановити механізми впливу музики на організм, то можна викликати або послабити збудження. П. М. Анохін, вивчив питання впливу мажорного і мінорного ладану стан організму дитини, робить висновок, що вміле використання мелодійного, ритмічного та інших компонентів музики допомагає і формує особистість дитини під час роботи і при відпочинку.
Наукові дані про фозіологіческіх особливості музичного сприйняття дають матеріалістичне обгрунтування ролі музики у виховання особистості дитини.
Спів розвиває голосовий апарат, зміцнює голосові зв'язки, покращує мова дитини (педагоги логопеди використовують спів при лікування заїкання), що сприяє виробленню вокально слуховий координації. Правильна поза співаючих дітей регулює і поглиблює дихання дитини.
Заняття музично ритмічними вправами, засновані на взаємозв'язку музики і руху, такі вправи поліпшують поставу дитини, координацію рухів, у дитини формується вироблення, чіткість ходьби і легкість бігу. Динаміка і темп музичного твору, присутній і при рухах, відповідно дитина змінює швидкість, ступінь напруги, амплітуди напрямки.
Про роль музики в повсякденному житті хочу підкреслити особливо. Музичне виховання особистості дитини особливо здійснюється на святах і розвагах. Розвага є важливим засобом поглиблення на всебічний розвиток і формування особистості дошкільників, сприяє прояву позитивних якостей особистості дитини, підвищує зацікавленість, активність дітей до всього, що пропонується їм, допомагає також створити радісну атмосферу, сприяє формуванню у дітей позитивних якостей, емоцій, розширює сферу їх почуттів, долучає до колективних переживань, розвиває ініціативу, творчу вигадку. Систематичні проводяться розваги в дитячому садку збагачують життя дитини, сприяє формуванню більш повного і гармонійного їх розвитку.
Ранки в дитячому саду займають особливе місце в системі музичного виховання і формування особистості дитини. Вони поєднують у собі як засоби впливу різні види мистецтва і художньої діяльності.
Саме на ранках художня діяльність дітей різноманітна: урочисті ходи, перебудування, хороводи, спів, інсценівки, ігри, танці, виразне читання віршів, виконання музичних творів, яскраве, барвисте оформлення музичного залу, створює у дітей піднесений настрій, викликає емоційні почуття. Особливу роль на ранках грає музичне мистецтво. Володіючи великою силою емоційного впливу, це впливає на дітей і створює відповідні настрій: урочисто піднесений, спокійне, веселе. Музика на ранках поглиблює художні образи, поетичного тексту, викликає у дітей почуття співпереживання змісту пісні. На святах і розвагах діти займаються різними видами музичної діяльності. Діти виконують пісні, танцю, грають на дитячих музичних інструментах невеликими ансамблями, в музичні ігри, водять хороводи, а музичний репертуар на святах і розваги використовується досить різноманітно.
Музика в дитячому садку звучить не тільки на святах, на заняттях, але і в повсякденному житті дитячого саду. Музика, що супроводжує ранкову гімнастику, також фізкультурні заняття, активує дітей, значно підвищуючи якість виконуваних ними вправ, організовуючи колектив. Відомо, що звучання музичних творів впливає на працездатність серцево судинної, м'язової, дихальної систем організму. При виконання вправ з музичним супроводом поліпшується легенева вентиляція, збільшується амплітуда дихальних рухів. У цей же час можна говорити про розвиток у дітей музикальності, основних її композиторів емоційної чуйності, слуху.
Дитина і тут вчитися сприймати музику, рухатись відповідно до її характером, засобами виразності. І так, використання музики на фізкультурних заняттях, ранковий гімнастики, впливає зміцненню організму і розвиток музикальності, надалі формуючи особистість дитини
Вплив музики на дошкільнят здійснюється також і в повсякденному житті дитячого саду. Використання музичних творів у години прийому дітей, дозвіль, на прогулянці, заняттях, збагачує дітей новими враженнями, що сприяє на формування розвитку самостійної творчої ініціативи. Вплив музики в повсякденному житті дітей в умовах дитячого саду визначається чітким керівництвом з боку вихователя, а також можливості, схильності та інтереси дітей, за допомогою музичного керівника і самостійно підбирають музичний репертуар, припускаючи включення його в різні моменти життя дитини. Розглянемо, деякі можливості впливу музики в години дозвілля, під час ігор дітей, на прогулянках, в умовах різних заняттях, пов'язаних з мистецькою діяльністю дітей.
Діти дуже люблять слухати музику не тільки під час музичних занять. З великим задоволенням вони слухають пісні, інструментальну музику на дисках, касетах. У години дозвілля діти співають разом вихователем знайомі їм пісні, вихователь займається і окремими дітьми, допомагає їм освоїти гру на дитячих музичних інструментах чи складний елемент танцю.
У вільний від заняття час діти часто повтроюють ігри, в яких вплив музики відводиться значна роль. Наприклад, граючи в «концерт», «музичні заняття», «день народження», діти згадують і виконують музичні твори, танці, хороводи, імпровізують, складають власні пісеньки, підбираючи їх на металофоні або інших музичних інструментах. Також на дітей впливають музично дидактичні ігри, які розвивають музичних слух, творчі здібності дитини, допомагають у грою формі засвоїти елементи нотної грамоти. Музично дидактичні посібники, які впливають на особистість дитини комплексно, викликають у нього зорову, слухову, рухову активність, тим самим, розширюючи музичне сприйняття в цілому. Наприклад, музично дидактична гра «Пісня, танець, марш», де діти сприймають бадьору, веселу, рухливу, енергійно музику, чітко і ритмічно ходять під неї, визначають жанр музично твору за допомогою картинок символів.
Музика надає свій виховний вплив і впливає і під час прогулянок дітей, стимулюючи їх активність, самостійність, викликаючи різні емоційні переживання, створюючи гарний настрій, оживляючи накопичені враження. Найбільш підходящим для музичних проявів дітей на прогулянках є літній період. У цей час на ділянках організовуються цікаві ігри. Діти можуть самостійно або разом з вихователем співати улюблені ними пісні, водити хороводи. Успіх всієї цієї роботи багато в чому залежить від вихователя, від встановлення тісного контакту в роботі вихователя та музичного керівника. На заняттях з ознайомлення з художньою літературою, образотворчої діяльністю, вплив музики, також може знайти широке застосування.
Набагато швидше і цікавіше буде сприймається казка дітьми, якщо при первісному її переказі використовується музичні твори, дитячі музичні інструменти. Це дозволяє дітям зрозуміти характер героїв, особливості персонажів казок. Вплив музики також допомагає передати в малюнку характерні особливості художнього образу, збагачує дитячі враження. Наприклад, діти старшої групи малюють осінній пейзаж, як падають повільно, кружляючи осінні листочки. І включивши дітям музичний твір «Осіння пісня» П. Чайковського, педагог створює певний настрій на роботу.
Вплив музики в різних видах діяльності дошкільника повинен знайти застосування завдяки активній організації діяльності педагога у формування особистості дитини.