top of page

Гурток  "Кольорова логіка"

Мета: вчити дітей використовувати дидактичний матеріал: блоки Д’єнєша та палички Х.Кюізенера при вирішенні логічних завдань. Розвивати логічне мислення, формувати уявлення про математичні поняття (алгоритм, кодування, декодування інформації, кодування зі знаком заперечення). Розвивати творчі здібності, уявлення, фантазію, здібності до моделювання та конструювання.

Багатофункціональність лічильних паличок Кюїзенера

Лічильні палички Кюїзенера доцільно застосовувати для засво­єння дошкільниками елементарних математичних уявлень. Також ці матеріали сприяють розвитку дрібної моторики, сенсорних здіб­ностей, зв'язного мовлення, творчого потенціалу, фантазії дітей, на­вичок моделювання й конструювання, логічного мислення, уваги, пам'яті, виховують самостійність, ініціативу, наполегливість у досяг­ненні мети. 

«Кольорові числа» дають змогу формувати в дошкільників мо­делі різних математичних понять, як-от: число, цифра, розмір, до­вжина,    

 

форма, додавання, віднімання, більше, менше тощо, і фор­мувати усвідомлене уявлення про величину, довжину, висоту, ширину, послідовність чисел натурального ряду, парні, непарні чис­ла. Розв'язуючи завдання з використанням цих паличок, діти опа­новують прямий і зворотний рахунок; арифметичні дії: додавання, віднімання, множення й ділення; вчаться ділити ціле на частини й вимірювати об'єкти; ознайомлюються з властивостями геометричних фігур. Розвиваються просторові уявлення дошкільників (біль­ше, менше, зліва, справа, вище, нижче тощо). Такий широкий спектр можливостей лічильних паличок Кюїзенера, безумовно, доводить їх багатофункціональність.

Ігри та вправи підготовчого етапу передбачають групування паличок за різними ознаками, спорудження з них будівель. Діти засвоюють склад комплекту паличок, їх кольори, співвідношення паличок за розміром. Крім виразів «такий самий», «не такий, як», діти вживають слова «однакові», «різні».

У процесі розв'язання дитиною завдань із кольоровими палич­ками нескладно з'ясувати, які кольори вона розрізняє. У разі якщо в дитини виникають труднощі у визначенні кольору тієї чи тієї па­лички, дорослому слід спочатку показати їй кожну паличку, назвав­ши колір. Відтак потрібно допомогти знайти паличку такого самого кольору, а потім — предмети такого самого кольору в навколишньо­му оточенні. Порівнюючи з дитиною довжину паличок, слід супро­воджувати свої дії словами: «Це довга паличка, а це — коротка».

Універсальність кольорових паличок забезпечує можливість результативного їх використання в різних вікових групах у визна­чених вище зонах за умов організації основних видів діяльності: логіко-математичної, сенсорно-пізнавальної, мовленнєвої, літературно-театральної, художньої, сюжетно-рольової, соціокультурної і навіть рухової. Палички Кюїзенера можна використовувати як для індивіду­альної роботи, так і для роботи в парах та малих групах. Тобто вони є засобом організації міжособистісної взаємодії дітей, що є актуаль­ним завданням сучасної дошкільної освіти. Дуже зручно застосову­вати цей авторський посібник і для організації динамічного середо­вища та інтегрованого простору в групі.

м.jpg
bottom of page